Nawigacja

Dekalog dla rodziców Artykuły Procedura postepowania z dzieckiem chorym w PM 16 w ZSP6 Postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy w ZSP 6 Religia Zajęcia popołudniowe

Informacje

Dekalog dla rodziców

15 PRZYKAZAŃ LOGOPEDYCZNYCH:

1. ZWRÓĆ UWAGĘ NA SPOSÓB ODDYCHANIA DZIECKA. Wdech i wydech przy spoczynku lub milczeniu powinien się odbywać przez nos. Jeśli przy oddychaniu dziecko ma otwartą buzię, powinno Cię to zaniepokoić

2. BY DOBRZE MÓWIĆ, TRZEBA DOBRZE SŁYSZEĆ. Jeśli musisz powtarzać polecenie lub prośby kierowane do dziecka, sprawdź Jego słuch. Dobry odbiór komunikatu, prawidłowe funkcjonowanie słuchu, to połowa sukcesu.

3. MÓWIĄC DO DZIECKA, NIE SPIESZCZAJ FORM WYRAZÓW! Tylko prawidłowa wymowa i zachowanie poprawnych form gramatycznych dadzą pożądany efekt w postaci prawidłowej wymowy.

4. ZWRÓĆ UWAGĘ NA BUDOWĘ JĘZYKA, WARG, POLICZKÓW, PODNIEBIENIA (miękkiego i twardego) oraz JĘZYKA. Jeśli masz wątpliwości co do ich wyglądu, ułożenia, wielkości czy ruchliwości, udaj się do specjalisty po konsultację.

5. UCZ DZIECKO GRYZIENIA od momenty, gdy tylko zaczniesz podawać pokarmy stałe. Gryzienie marchewki, jabłka, skórki od chleba wpływa na prawidłowe połykanie pokarmów, ułożenie zębów i żuchwy oraz prawidłowe ruchy języka.

6. CZYTAJ SWOJEMU DZIECKU JAK NAJWIĘCEJ KSIĄŻEK od samego początku, od urodzenia. Baw się czytaniem, modeluj głos, zmieniaj intonację. Dziecko w ten sposób kształtuje wyobraźnię, uczy się również rozpoznawać emocje, zanim samo będzie świadome je wykorzystywało.

7. PODCZAS CZYTANIA NIECH TWOJE DZIECKO OPOWIADA treść ilustracji, naśladuje różne odgłosy (np. szum wiatru, pukanie, odgłosy zwierząt itp.). Wyrazy dźwiękonaśladowcze są doskonałym ćwiczeniem usprawniającym narządy artykulacyjne, przygotowują dziecko do wymowy kolejnych głosek

8.  ZACHĘCAJ DZIECKO DO NAUKI WIERSZY ORAZ RYMOWANEK NA PAMIĘĆ. Jest to doskonała forma ćwiczeń utrwalających wyrazistą wymowę. Rytm i koordynacja mają ogromne znaczenie dla rozwoju płynnej, zrozumiałej mowy

9. WPROWADŹ DO ZABAWY GIMNASTYKĘ BUZI I JĘZYKA. Ćwiczenia logopedyczne nie muszą być nudne! Niech to będzie zabawa dla Ciebie i dziecka. Dodatkowo będzie to czas, jaki spędzicie razem i to już jest sukces. O tym, jak prowadzić tę gimnastykę, porozmawiaj z logopedą dziecka. On udzieli Ci fachowych wskazówek.

10. ĆWICZENIA WYKONUJCIE SYSTEMATYCZNIE! Tylko wtedy przyniosą one oczekiwany efekt. Ćwiczyć można zawsze i wszędzie, nie musi się to odbywać w wyznaczonym, ustalonym czasie. Jest to nawet niewskazane, gdyż dziecko nie powinno traktować takich ćwiczeń jak obowiązku.

11. STARAJ SIĘ BY ROZMOWA BYŁA PRZYJEMNOŚCIĄ. Unikaj nieustannego poprawiania wymowy dziecka. Dziecko ciągle upominane wycofuje się z kontaktów słownych.

12. OGRANICZ OGLĄDANIE TELEWIZJI. Przekaz telewizyjny jest mało zrozumiany dla dziecka, zaburza myślenie logiczne oraz może być przyczyną dysleksji. Jeśli już staraj się wybierać wartościowe programy. Bądź  zawsze zorientowanym, co dziecko ogląda. Nie zostawiaj włączonego telewizora, jeżeli nikt go nie ogląda.

13. DBAJ O MOCNĄ WIĘŻ EMOCJONALNĄ. Głaskaj, przytulaj, chwal dziecko. Zachęca to do kontaktów werbalnych.

14. DBAJ O PRAWIDŁOWY ROZWÓJ RUCHOWY. Zachęcaj do biegania, wspinania się po drabinkach, jazdy na hulajnodze, rowerze, rolkach. Usprawniaj motorykę palców, poprzez wydzieranie, naklejanie, lepienie z plasteliny, malowania, rysowanie.

15. STARAJ SIĘ BY ZABURZENIE MOWY ZOSTAŁO USUNIĘTE PRZED PODJĘCIEM NAUKI SZKOLNEJ.  Uchroni to dziecko przed otrzymywaniem niższych ocen, wyśmiewaniem przez rówieśników-stresem.    


DEKALOG DLA RODZICÓW

  • Nie upokarzaj dziecka, bo ono - tak jak ty - ma silne poczucie godności.
  • Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.
  • Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru najczęściej jak możesz.
  • Jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś go i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu, dziecko i tak wie kiedy popełniasz błędy.
  • Nigdy nie mów źle o dziecku, w szczególności w obecności innych osób.
  • Nie mów: "zrobisz to, bo ja tak chce!" - jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij.
  • Jeśli wydajesz polecenia dziecku, staraj się nie stać nad nim i mówić "z góry swego autorytetu".
  • Nie musisz być za wszelka cenę konsekwentny, nie musisz być w zgodzie z innym dorosłym (rodzicem) przeciwko dziecku, jeżeli wiesz, ze on nie miał racji.
  • Gdy nie wiesz jak postąpić, pomysł jak ty poczułbyś się będąc dzieckiem.
  • Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka.


LISTA PRÓŚB TWOJEGO DZIECKA

  1. Nie psuj mnie, dając mi wszystko, o co poproszę. czasami wystawiam cię na próbę, sprawdzam.
  2. Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa.
  3. Nie postępuj tak, abym czul się młodszy niż jestem. To prawda, ze zachowuje się głupio, żeby udowodnić, ze jestem duży.
  4. Nie karć mnie w obecności innych. Najbardziej mnie przekonujesz, gdy mówisz do mnie spokojnie i dyskretnie.
  5. Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami tego co zrobiłem.
  6. Nie przejmuj się zbytnio moimi małymi dolegliwościami. Pomyśł jednak czy nie staram się za ich pomocą przyciągnąć twojej uwagi i zainteresowania.
  7. Nie dawaj mi pochopnych obietnic, bo czuje się zawiedziony, gdy później ich nie dotrzymujesz. Postaraj się abym nie wątpił w prawdziwość twych słów.
  8. Nie zmieniaj zasad swojego postępowania w zależności od układów. Czuje się wtedy zagubiony i tracę wiarę w ciebie. Przestaje ci ufać.
  9. Nie zbywaj mnie gdy stawiam ci pytania. Tak bardzo potrzebuje rozmowy z tobą.
  10. Nie sugeruj, ze jesteś doskonała(y) i nieomylna(y). Przezywam wstrząs widząc, ze nie jesteś taka(i).
  11. Nie zabraniaj mi eksperymentowania i popełniania błędów. Bez tego nie mogę się rozwijać. Pozwól mi na upadki abym umiał się podnosić i iść dalej.
  12. Nie zapominaj jak szybko dorastam. Jest ci pewnie trudno dotrzymać mi kroku, ale proszę - postaraj się. To dla mnie ważne.


CZYM DZIECKO ŻYJE – TEGO SIĘ UCZY

Jeśli dziecko żyje w atmosferze krytyki
uczy się potępiać.
Jeśli dziecko doświadcza wrogości
uczy się walczyć.
Jeśli dziecko musi znosić kpiny
uczy się nieśmiałości.
Jeśli dziecko jest zawstydzane
uczy się poczucia winy.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze tolerancji
uczy się być cierpliwym.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze zachęty
uczy się ufności.
Jeśli dziecko jest akceptowane i chwalone
uczy się sprawiedliwości.
Jeśli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa
uczy się ufności.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze aprobaty
uczy się lubić siebie.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze akceptacji i przyjaźni
uczy się tego jak znaleźć miłość.


JEŚLI CHCESZ BYĆ PRZYJACIELEM WŁASNEGO DZIECKA…

Pamiętajmy, że dobrzy, wspierający dziecko rodzice:
  1. Mówią o swojej miłości do dziecka i okazują ją gestami, nie tylko wtedy, gdy ono domaga się deklaracji
  2. Są dumni z dziecka
  3. Stwarzają poczucie bezpieczeństwa przez swoją obecność fizyczną, nie krzyczą, nie biją, nie ranią uczuć krytyką, ocena, niesprawiedliwością
  4. Przytulają, głaszczą, noszą na barana
  5. Słuchają z uwagą
  6. Są sobą, nie udają przed dzieckiem innych niż są ( np. mówią o swoich słabościach, co lubią, czego nie lubią)
  7. Są tolerancyjni – rozumieją, że dziecko ma swoje indywidualne potrzeby
  8. Dostrzegają uczucia dziecka i akceptują płacz, złość, spontaniczną radość
  9. Akceptują dziecko z jego płcią, urodą, defektami, ale ganią za złe zachowanie
  10. Kierują się jasnymi dla dziecka normami i regułami, są konsekwentni
  11. Zauważają i odpowiednio reagują na etapy rozwojowe dziecka, nie wymagając za dużo od małego, a dając coraz więcej samodzielności dużemu
  12. Nie przeszkadzają w spontanicznej aktywności dziecka, np. akceptują, gdy dwulatek wspina się po drabinie, pozwalają biegać starszemu, mimo, że się spoci, korzystają z okazji bycia razem, gdy sześciolatek garnie się do pomocy w kuchni
  13. Nie karzą dziecka, gdy sama sytuacja niesie karę, chwalą za pracę i dobre chęci, a nie tylko za końcowy efekt.

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie Nr 16 w Gliwicach
    Przedszkole Miejskie Nr 16 w Gliwicach, ul. Sportowa 17
  • 32 231 09 62

Galeria zdjęć